czwartek, 12 czerwca 2014

Sposoby układania wykładziny dywanowej – wady i zalety.

Po godzinach oglądania i wybierania kupiliśmy już naszą upragnioną wykładzinę pozostało tylko ułożyć ją w pomieszczeniu. W tym artykule postaramy się przedstawić państwu kilka sposobów układania wykładzin dywanowych ich wady i zalety.


O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do pracy.


Zabierając się do montażu wykładziny, musimy pamiętać, iż wykładziny dywanowe mają cztery rodzaje warstwy spodniej: filc, gąbka, juta i guma kauczukowa. Wykładziny z filcowym spodem są najwygodniejszą opcją gdyż można je układać na każdym podłożu. Wykładziny z gąbkową warstwą spodnią doskonale nadają się na podłoże betonowe i lastryko, nie nadają się za to na deski, parkiet czy mozaikę. Juty odporne są na wysoką temperaturę, dla tego nadaje się w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Wykładziny z gumowym spodem można kłaść tylko i wyłącznie na beton -inne podłoża niszczy.

Podłoże, na które zamierzamy położyć naszą wykładzinę należy przed przystąpieniem do pracy odpowiednio przygotować: pozbyć się nierówności, usunąć wystające elementy, podłoże powinno być suche i czyste.

Przed samym rozłożeniem wykładziny warto, aby poleżała ona ok. doby w pomieszczeniu, w którym ma być położona szczególnie, gdy przewożona była w nieodpowiedni sposób.

Wykładziny dywanowej nie należy układać w wilgotnych pomieszczeniach np.: kuchni czy łazience

Warto też pamiętać o zastosowaniu pod wykładziną specjalnego podkładu, dzięki któremu uzyskamy miękkość chodzenia, właściwości akustyczne oraz docieplenie podłogi.

Sposoby układania:


Układanie swobodne
Przyklejanie taśmą obustronnie przylepną
Za pomocą kleju (klej wodo rozpuszczalny, profesjonalny)

Układanie swobodne


Ten sposób układania sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdzie natężenie ruchu jest niewielkie a do ułożenia wystarcza zazwyczaj jeden arkusz wykładziny.
Zalety: układanie jak i usuwanie wykładziny jest proste i nie zajmuje dużo czasu, możliwość częstej wymiany, nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych
Wady: możliwość marszczenia i zawijania się wykładziny, szybsze zużycie

Taśma obustronnie przylepna


Podobnie jak w przypadku układania swobodnego sposób ten polecany jest dla pomieszczeń mniejszych niż 20 m2 o małym natężeniu ruchu.
Zalety: szybkie układanie, prosty demontaż, tańsze niż klejenie
Wady: możliwość powstawania zmarszczeń,

Klejenie


Zalecane dla pomieszczeń powyżej 20 m2 o dużym natężeniu ruchu. Układając wykładzinę przy zastosowaniu kleju mamy do wyboru dwa rodzaje kleju wodo rozpuszczalny i profesjonalny. Klej wodo rozpuszczalny jest szybszy w układaniu i prostszy w demontażu w porównaniu do kleju profesjonalnego poza tym zalety i wady są takie same.
Zalety: zwiększa trwałość wykładziny, duża wytrzymałość, wykładzina nie marszczy się i nie zawija, gwarancja długiego użytkowania,
Wady: układanie wymaga dużej wiedzy, trudniejsze usuwanie wykładziny, najdroższy sposób,

Rady dodatkowe


W przypadku układania swobodnego czy przy pomocy taśmy obustronnie przylepnej wykładzinę możemy położyć sami. Klejenie wykładziny najlepiej zlecić jest profesjonalnej firmie, która do układania wykładzin używa najwyższej jakości materiałów. Oferowane przez nich preparaty gruntujące, masy niwelujące i wypełniająco-naprawcze, kleje oraz środki antypoślizgowe pochodzą od najlepszych producentów w branży. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że zostanie to zrobione tak jak powinno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz